سلام !! pirateshipff.gif : 140 par 130 pixels.خوبین ؟؟hoppisar1.gif : 140 par 36 pixels.

امروزم که دیگه از غزوه های پیامبر اپیدم writing.gif : 44 par 49 pixels.

ختما ادامه مطلب یادتون نره ها mcsmiley4.gif : 69 par 39 pixels.

پیامبر ( ص ) در مدینه

مدینه , مرکز حکومت اسلامی :
حضرت پیامبر ( ص ) پس از هجرت از مکه به یثرب وتحمل روزهای متوالی راه پیمایی سخت و طاقت فرسا , سرانجام به یثرب رسید و مورد استقبال مسلمانان که از قبل آثار شرک و بت پرستی را نابود کرده بودند قرار گرفت و از آن پس این شهر به مدینته النبی یا (( شهرپیامبر )) معروف شد .
پس می توانیم ورود پیامبر به مدینه و سال هجرت پیامبر را از مکه به یثرب , آغاز تاسیس حکومت اسلامی و مبدا تاریخ اسلام بنامیم . ایشان پس از ورود به مدینه ابتدا , مسجدی را بنا کرد که علاوه بر محل عبادت مسلمین , مرکز حکومت و تصمیم گیری و اجتماع مسلمانان مدینه نیز به شمار می رفت . ایشان سپس با یهودیان مکلف شدند تا اختلاف خود را کنار بگذارند و بر علیه کسانی که قصد حمله به مدینه را داشتند متحد شوند .
اقدام مهم دیگر پیامبر در مدینه , ایجاد پیوند برادری میان مسلمانان بود که بر پایه ایمان و اعتقاد بنا شده و اتحاد مسلمین را تقویت میکرد.  غزوه بدر

با تاسیس حکومت اسلامی , مسلمانان توانسته بودند با اعتقاد پاک و ایمان استوار , جامعه ای را بسازند که نه تنها زیر بار ظلم و زور مشرکان نمی رفت , بلکه با آنان مبارزه می کرد . اما مشرکان مکه هچنان با اعمال زشت خود به مسلمانان ستم روا داشته و اموال مهاجران در شهر مکه را که به مدینه رفته بودند,تصاحب می کردند .
در سال دوم هجرت میان مسلمانان و مشرکان جنگ در گرفت , با این توضیح که کاروان بازرگانی مشرکان از شام به مکه در حرکت بود و سپاهی از مشرکان از کاروان محافظت می نمودند . پس از دوری کاروان مشرکان به فرماندهی پیامبر , میان سپاه اسلام و مشرکان جنگ در گرفت. این جنگ به دلیل آنکه در اطراف چاههای بدرروی داد و به دلیل آنکه به فرماندهی شخص پیامبر صورت گرفت به غزوه بدر شهرت گرفت . ( جنگهایی را که پیامبر خود شخصا" در آن حضور داشت غزوه می نامند ).
مسلمانان در این جنگ علیرغم تصور مشرکان , با ایمان به خدا وند متعال , در پشت سر پیامبر , شجاعانه به مشرکان یورش می بردند و به دلیل همین هجوم شجاعانه و رشادت و دلاوری حمزه , عموی پیامبر و حضرت علی , مشرکان شکست خورند و بسیاری از سران قریش و دشمنان معروف و دیرینه اسلام به دست حضرت علی ( ع ) , کشته شدند .پیروزی مسلمانان در غزوه ی بدر , آوازه ایشان و دین اسلام را در سراسر عربستان پراکنده ساخت و مشرکان را حراسان کرد    غزوه احد

پس از شکست مشرکان در غزوه ی احد , آنان تصمیم گرفتند با سپاه سه هزار نفری و تجهیزات فراوان به مدینه حمله کنند . پیامبر ( ص ) مصلحت را در آن دید که در داخل شهر مدینه با آنان بجنگد . اما جوانان خواهان رویا رویی با دشمنان در خارج شهر مدینه بودند . به همین هزار نفر از سپاهان رسول خدا به بیرون شهر مدینه رفتند.
اما 300 نفر به تحریک فردی به نام عبدالله بن ابی که به دلیل مسلمان شدن مردم مدینه , از مقام ریاست دور شده بود , به مدینه بازگشتند تا به قبول خودشان در داخل شهر مدینه با دشمنان بجنگند .
نتیجه این جنگ که در منطقه ای بنام احد صورت گرفت , شکستن دندان پیامبر , شهادت حمزه (سیدالشهدا) عموی بزرگوار پیامبر و شکست مسلمین بود . در حقیقت آنان به طمع جمع غنائم و تصور شهادت پیامبر , مواضع تعیین را رها کرده و از پشت مورد حمله مشرکان قرار گرفتند و بدین ترتیب جنگ احد یا غزوه ی احد به نفع مشرکان به پایان رسید.    غزوه خندق

در سال پنجم هجرت مشرکان به اتفاق یهودیان مخالف اسلام , سپاهی را فراهم کرده و تصمیم گرفتند به مدینه حمله کنند . وقتی پیامبر (ص) از حمله آنان مطلع شد , با اصحاب به مشورت پرداخت و با پیشنهاد سلمان فارسی جهت حفر خندق در شمال مدینه موافقت نمود . سلمان فارسی ایرانی بود و پس از آشنایی با اسلام در مدینه به جمع یاران رسول خدا پیوست . او میدانست که دشمنان بدلیل وجود کوهها و نخلهای بسیار , تنها از شمال مدینه می توانند به این شهر حمله کنند . پس با این پیشنهاد , سایر مسلمانان نیز به سرعت و با تحمل سختی و مشقت فراوان , خندقی را حفر کردند .
مشرکان با مشاهده خندقی به آن عظمت , چاره ای جز توقف در آن سوی خندق و محاصره مدینه نداشتند . اما پس از چند روز عده ای از جنگ جویان نامی قریش تصمیم به حمله گرفتند که توسط حضرت علی کشته شدند و پس از کشته شدن پهلوان نامی آنها و یکی از یارانش , بقیه نیز پا به فرار گذاشتند و به آن سوی خندق رفتند . اما پس از چند روز مشرکان بدلیل وزیدن بادی سخت و سرد و همچنین ایجاد اختلاف در میان آنها , تصمیم گرفتند تا به مکه باز گردند و دست از محاصره مدینه بردارند. به این ترتیب مسلمانان با پایداری و هوشیاری این جنگ را به جنگ احزاب یا غزوه ی خندق معروف است .    صلح حدبییه و گسترش اسلام

پس از آنکه قدرت مسلمانان بر عرب آشکار شد مشرکان مکه با مسلمین صلح کرده و پیمان صلح حدبییه را منعقد نمودند . بر اساس این پیمان مهم , مشرکان متعهد شدند تا ده سال با مسلمانان بجنگند به آنان اجازه زیارت خانه خدا را بدهندو مزاحم امنیت و آرامش ایشان نشوند.
با امضای این پیمان , پیامبر توانست آزادانه اسلام را تبلیغ کرده و نامه هایی برای شاهان ایران , روم و مصر بنویسد و آنان را به اسلام دعوت کند.
فتح خیبر
پس از امضای پیمان صلح و گسترش روز افزون دین اسلام , دشمنان بسیار خشمگین بودند از جمله یهودیان , با کارشکنیهای خود , مشکلاتی را برای آنان بوجود می آوردند.
به همین دلیل رسول خدا در سال هفتم هجرت , به جنگ آنان رفت و قلعه های آنان را محاصره کرد . این جنگ با دلاوری حضرت علی (ع) و فداکاری مسلمانان , به نفع ایشان پایان یافت .
و در همین زمان جعفر ابن ابیطالب و مسلمانانی که به حبشه مهاجرت کرده بودند , به مدینه باز گشتند.
فتح مکه
پس از گذشت دو سال از پیمان حدیبیه و پیمان شکنی مشرکان , پیامبر اسلام با جمع آوری سپاه عظیم مسلمانان به طرف شهر مکه حرکت کرد .مشرکان که توان مقابله نداشتند , تسلیم شده و از طرف پیامبر به آنان امان داده شد .
پس از هشت سال از زمان هجرت مسلمانان به مدینه , مکه توسط ایشان فتح گردید و تمام بتهای خانه کعبه توسط پیامبر و حضرت علی که بر دوش او نشسته بود , واژگون و ویران گردید . و کعبه بار دیگر محل عبادت خدای یکتا شد.
در این زمان ابوسفیان و خانواده اش اسلام آورده و پیامبر هم ایشان را عفو نمود. پس از فتح شهر مکه که بزرگترین و مهمترین شهر حجاز و مرکز دینی و تجاری اعراب محسوب میشد آوازه مسلمانان به گوش همه مردم عربستان رسید و طولی نکشید که بیشتر مردم این سرزمین مسلمان شدند.    آخرین سال های زندگی پیامبر

پیامبر گرامی اسلام در آخرین سالهای عمر خود , پایه های اسلام را در عربستان و حتی در مرزهای ایران و روم تقویت نمود و به تبلیغ دین اسلام پرداخت.
و از همه مهمتر آنکه حضرت علی (ع) را در آخرین سفر خود که از سفر حج بازمیگشت به جانشینی خود منصوب نمود.
او در مکانی به نام غدیر خم که محل عبور بسیاری از کاروانها بود , زائران خانه خدا را جمع کرده و حضرت علی را به عنوان جانشین خود معرفی نمود و خطاب به آنان فرمود :
(( هر کس که من مولای او هستم , علی مولای اوست )) و پس از این واقعه , این آیه از قرآن نازل شد که :
(( امروز دینتان را برای شما تکمیل کردم و نعمتم را بر شما تمام ساختم و پسندیدم که دین شما اسلام باشد.))    وفات پیامبر اکرم (ص)

پیامبر اسلام در آخرین روزهای خود , تلاش کرد تا لشکری را به فرماندهی اسامه به سوی مرزهای (روم) روانه کند . عده ای از مهاجرین و انصار از اینکه پیامبر جوانی نوزده ساله را برای فرماندهی برگزیده , ناراحت شده و به بهانه بیماری حضرت , از پیوستن به سپاه او خودداری میکردند و نظر پیامبر را که می فرمود , او شایسته فرماندهی است نمی پذیرفتند . پیامبر از این پیش آمد ناراحت شده و آنان را سرزنش فرمودند . پیامبر در آخرین روزهای عمر خود , هفت دینار اندوخته خود را میان فقرا و بینوایان تقسیم کرد و با ذکر خدا و یاد او , در 28 صفر سال یازدهم هجرت رحلت فرمود .
به این ترتیب , پیامبر بزرگوار اسلام از دنیا رفت و دو یادگار گرانبها یعنی دین اسلام و خاندان عزیزش را به جا نهاد .او مردی بود که به فرمان خدا و برای تبلیغ رسالت خویش 23 سال سخت ترین شکنجه ها را تحمل کرد.    پیامبر ( ص ) از نگاه حضرت علی

علی ( ع ) می فرماید : در اوقات سخت جنگ به رسول خدا پناه می بریم . پیامبر عابد ترین مردم روزگار خود بود . روزها را روزه می گرفت و شب ها عبادت می کرد . در زندگی بسیار ساده بود . با نان جو و چند عدد خرما و یا حتی آب و نان , گرسنگی خود را بر طرف می نمود و بر حصیری از نی و برگ درخت خرما می خوابید .
علاوه بر سادگی , رعایت نظافت و پاکیزگی را به دقت می نمود و بر مسواک زدن و شستن بدن تاکید می فرمود . در شرم و حیا بی مانند بود . آرام و شمرده سخن می گفت و زبانش را به دشنام نمی آلود . در رحم و عدالت بی مانند بود و در عین بخشش بزرگوارانه, در اجرای عدالت , درباره ی هیچ کس سستی و کوتاهی نمی کرد.
درباره ی زنان مکرر سفارش می کرد و خود در کارهای منزل به آنها کمک می کرد . او پارسا ترین بندگان , شجاعترین فرماندهان, عادلترین حاکمان و دقیق ترین داوران و پدری با عطوفت , همسری مهربان , برادری دلسوز و غم خوار برای همه مومنان بود.

سال 1 هجرت

استقرار اسلام در مدینه – پیوند برادری میان مسلمانان – امضاء  پیمان با یهود

سال 2 هجرت

غزوه بدر  -   پیروزی چشمگیر مسلمانان   -  گسترش آوازه ی اسلام در عربستان

سال 3 هجرت

غزوه احد   -  نافرمانی گروهی از سربازان – شهادت حمزه  -  عقب نشینی کفار 

سال 5 هجرت

غزوه خندق  -  اتحاد دشمنان اسلام  -  حفر خندق به پیشنهاد سلمان  -  جنگ حضرت علی ( ع ) با جنگجویان مشرک – پیروزی مسلمانان

سال 6 هجرت

صلح حدبیه  -  گسترش هر چه بیشتر اسلام  -  دعوت پادشاهان کشورهای مختلف  از جمله ایران به اسلام

سال 7 هجرت

فتح خیبر  -  سرکوب یهودیان پیمان شکن   -  بازگشت مهاجران از حبشه

سال 8 هجرت

فتح مکه -  پیمان شکنی کفار  - شکستن بتها در خانه خدا

سال 10 هجرت

آخرین حج پیامبر ( ص )  -  غدیر خم

سال 11 هجرت

وفات پیامبر ( ص )

 


  سئولات درس سوم
1- غزوه چیست ؟

به جنگهایی را که خود پیامبر شخصا در آن حضور می یافت و در جنگ شرکت می نمود , غزوه میگویند.    2- علل شکست مشرکان را در غزوه خندق بیان کنید ؟

مشرکان پس از مشاهده خندق بزرگ در شمال مدینه , مجبور شدند در پشت خندق بمانند و تنها به محاصره مدینه اقدام کنند . حتی چند تن از پهلوانان و جنگجویان نامی آنان از خندق عبور کرده و به جنگ با حضرت علی (ع) پرداختند که با کشته شدن آنان و وزیدن بادی سرد در میان مشرکان و ایجاد اختلاف در میان آنان , مسلمانان پیروز شدند و این جنگ به شکست مشرکان انجامید .    3- نخستین اقدام پیامبر (ص) پس از هجرت به مدینه چه بود ؟

بنا کردن مسجد که علاوه بر محل عبادت بندگان خدا , مرکز حکومت و تصمیم گیری و اجتماع مسلمانان مدینه نیز به محسوب می شد.    4- چرا مشرکان مکه جنگ احد را به راه انداختند ؟

به منظور جبران شکست جنگ بدر.    5- حوادث مهم سالهای دوم تا هشتم هجری را به ترتیب بام ببرید ؟

غزوه ی بدر , غزوه ی احد , غزوه ی خندق , صلح حدیبیه , فتح خیبر , فتح مکه    6- از تصمیم پیامبر (ص) درباره تعیین اسامه به فرماندهی سپاه چه می آموزیم ؟

می آموزیم که لیاقت و شایستگی افراد به سن آنها نیست . شاید فردی با سن زیاد , شایستگی و توانایی رهبری و فرماندهی سپاه را نداشته باشد و بر عکس یک نفر با سن کم بتواند با کمک هوش و درایت , سپاهی را به خوبی رهبری کند .    7- در قرآن غزوه خندق چه نامیده شده است ؟ چرا ؟

جنگ احزاب , چون احزاب به معنای دشمنان ( یا حزبها یا گروههای دشمن ) می باشد و از آنجایی که مشرکان مکه از سراسر عربستان متحدانی را با خود همراه کرده و یهودیان مخالف اسلام را نیز به جنگ ترغیب کرده بودند , به همین دلیل این غزوه علاوه بر خندق به احزاب نیز معروف است.