Susa Web Tools

دروس راهنمایی _ mid lessons - بیماری آسم

علم را فراگیرید حتی اگر در چین باشد : پیامبر اکرم

کودک مبتلا به آسم

آسم ازجمله بیماری‌های شایعی است كه برای تمامی گروه‌های سنی از شیرخوارگی تا كهولت مشكلات زیادی را ایجاد كرده. در حال حاضر در حدود 300 میلیون نفر در سراسر جهان از این بیماری رنج می‌برند و طی 20 سال اخیر این بیماری در میان گروه‌های سنی مختلف، بخصوص كودكان افزایش چشمگیری داشته است. اگرچه آلرژی بیماری خطرناكی نیست، می‌تواند مشكلات بسیاری را برای بیماران و هزینه زیادی را برای جامعه ایجاد كند و به‌طور كلی كنترل آسم درحین سادگی احتیاج مداوم به كنترل و پیگیری دارد، كه ممكن است سال‌ها طول بكشد.
روز جهانی آسم وآلرژی كه هرساله 6 می مصادف با 17 اردیبهشت در سراسر جهان برگزار می‌شود هم امسال به این موضوع توجه ویژه‌ای دارد. شعار امسال روز جهانی آسم وآلرژی این است: شما هم می‌توانید بیماری آسم خود را كنترل كنید.
 

امروزه به دلیل تغییر سبك زندگی از شیوه زندگی روستایی به شهری در دنیای امروز، شاهد گسترش بیماری‌های غیرواگیر و مزمن همچون آسم و آلرژی نسبت به گذشته هستیم. از دهه 70 میلادی به بعد این افزایش در كشورهای توسعه یافته كاملا مشهود است، طوری كه هرساله بین 5 تا 7 درصد به میزان شیوع آسم افزوده می‌شود.آمار شیوع آسم در كشور ما نیز رو به رشد است به نحوی كه این میزان بین 5 تا 15درصد در كشور می‌رسد، به عبارت دیگر چیزی در حدود 5/6 میلیون نفر در ایران مبتلا به آسم هستند. البته این آمار در كشورهای دیگر جهان متفاوت است، به عنوان مثال در كشورهای آفریقایی میزان شیوع آسم در حدود یك درصد و در كشورهای اقیانوسیه به 35 درصد می‌رسد. آنچه نباید فراموش كنیم این نكته است كه بیماری آسم، بیماری مهمی است كه ممكن است باعث ناتوانی افراد بشود به نحوی كه سالانه بیش از 15 میلیون نفر در جهان به همین علت دچار از كارافتادگی می‌شوند.
آسم درحقیقت تنگی برگشت پذیر راه‌های هوایی است كه در زمان حمله بیمار دچار تنگی مجاری تنفسی و تنگی نفس می‌شود البته آسم بیماری واگیرداری نیست اما نقش وراثت دراین بیماری اهمیت زیادی دارد یعنی در صورت وجود سابقه آسم درخانواده باید به فكر اصلاح محیط زندگی در جهت كاهش و كنترل عوامل بیماری زا باشیم.تماس محیطی با دود سیگار،تماس شغلی با آلاینده‌ها، آلودگی هوا و تغییر الگوی زندگی مردم و روی آوردن بیش از حد به زندگی شهرنشینی و دوری از طبیعت استفاده از مواد غذایی آماده كه در آن‌ها به وفور از مواد افزودنی استفاده می‌شود.از مهم‌ترین علائم آسم سرفه خشك متناوب و بازدم صدادار است كه با فعالیت فیزیكی و افزایش تعداد تنفس، هوای سرد و خشك، محرك‌های هوایی، عفونت‌های ویروسی و تماس شغلی تشدید می‌شود خس خس سینه، سرفه و تنگی نفس، خمودگی و كاهش فعالیت فیزیكی از علائم ظاهری این بیماری است؛ این علائم در شب و صبح زود تمایل به شدید تر شدن دارد و از طرفی عوامل روحی و عاطفی نیز در تشدید علائم این بیماری دخالت مستقیم دارند.
به طور كلی كنترل آسم درحین سادگی احتیاج مداوم به كنترل و پیگیری دارد، كه ممكن است سال‌ها طول بكشد ولی دو نكته بایستی همیشه مد نظر بیماران باشد اول عمل به توصیه‌های پزشكی و دوم نحوه صحیح استفاده از داروی تجویز شده توسط پزشك.
نیازهای برآورده نشده آسم كدامند؟
تشخیص: گروهی از بیماران مبتلا به آسم هیچ گاه به صورت صحیح تشخیص داده نمی شوند و در نتیجه فرصت لازم برای درمان و كنترل را نمی یابند. درمان: گاهی به علت هزینه‌های بالای درمان آسم، بیماران مبتلا، درمان كافی را دریافت نمی كنند. استفاده ناكافی از كورتون‌ها در درمان طولانی مدت می تواند یك مشكل اساسی باشد.
آموزش: بیماران مبتلا گاهی نحوه استفاده صحیح از داروهای خود را نمی دانند.
بهداشت محیط: مبتلایان به آسم ممكن است با انواع آلودگی‌های هوا كه ممكن است بیماری آنها را تحریك نموده یا بدتر كند مواجه می شوند. كنترل كافی آسم در كشورهای در حال پیشرفت به دلایل مختلف، از جمله كمبود مراقبت‌های طولانی برای انواع مزمن بیماری و كمبود اطلاعات لازم از درمان آسم دچار مشكل می شود. لیكن مهم‌ترین مشكل در كشورهای بادرآمد كم، عبارت است از كمبود دسترسی به دارو و درمان‌های مناسب به دلیل هزینه بالا.
این حساسیت از كجا می‌آید؟
اگرچه حساسیت فصلی ممكن است گریبان هر آدمی را بگیرد ولی آمارها نشان می‌دهد این بیماری، در بعضی خانواده‌ها شایع‌تر است. بنابراین زمینه خانوادگی می‌تواند دلیل بروز این بیماری باشد.
به اعتقاد متخصصان علت آلرژی (حساسیت) مربوط به عكس‌العمل بدن در مقابله با آلرژن‌هایی چون خاك، گرده‌های گل و گیاه، پرز و موی حیوانات و كپك است. آلرژی درواقع واكنش بیش از حد بدن به موادی است كه در حالت عادی برای بدن زیان آور نیستند. این واكنش بیش از حد توسط سیستم دفاعی بدن علیه یك ماده خاص كه «پادگن» (آنتی ژن) نام دارد، صورت می‌گیرد و با تولید «پادتن» (آنتی بادی)همراه است. این واكنش‌ها آلرژی یا «افزایش حساسیت» نامیده می‌شوند و آنتی ژنی كه این واكنش را برمی انگیزد آلرژن یا «ماده حساسیت زا» نام دارد.
معمولاً زمینه خانوادگی و ارثی است. افراد دارای آلرژی به گرده‌های گیاهی ممكن است همزمان به میوه‌ها و سبزیجات خاص و یا افرادی به بعضی مواد غذایی مانند شیر گاو، تخم مرغ، ماهی و میگو، آجیل‌ها و مغزهای خوراكی حساسیت داشته باشند، كه از آن به آلرژی غذایی یاد می‌شود .
چه عاملی موجب حساسیت افراد می‌شود؟
از علل مهم افزایش حساسیت یا آلرژی فصلی، گرده‌های گل‌ها و گیاهان هستند كه در اثر گرده‌افشانی ایجاد می‌شود. گرده افشانی درختانی مانند نارون، گردو، تبریزی، افرا، چنار، زبان گنجشك در اسفند ماه شروع شده و تا اواسط بهار ادامه می‌یابد، اما علوفه‌ها از ماه‌های اردیبهشت و خرداد گرده افشانی می‌كنند كه تا اواسط مردادماه ادامه می‌یابد و علف‌های هرز در اواخر تابستان تا اوایل پائیز گرده افشانی می‌كنند. از گل‌ها هم، گیاهانی مثل شمعدانی و گل سرخ نیز حساسیت‌زا هستند.
دانه‌های گرده درختان و علف‌ها در فصل بهار و تابستان از طریق باد منتشر و وارد بینی، چشم‌ها و ریه می‌شوند كه می‌تواند منجر به عطسه، آبریزش چشم و خارش مجرای تنفسی شود.دراین میان بعضی افراد واكنش‌های جدی‌تری نشان می‌دهند كه ممكن است كیفیت زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. عدم درمان آلرژی می‌تواند منجر به آسم یا مسائل دیگری مثل سینوزیت و عفونت گوش در كودكان شود. البته علائم سرماخوردگی از علائم آلرژی براحتی قابل افتراق است زیرا سرماخوردگی علاوه بر افزایش ترشحات بینی و گلو با گرفتگی صدا، بیقراری و احساس ناخوشی و تب همراه است.
علائم اصلی بیماری
علائم اصلی بیماری، عطسه مكرر، گرفتگی یا آبریزش بینی، خارش و آبریزش چشم‌ها، احساس خارش در گلو، سقف دهان و گوش‌ها، كاهش تمركز و احساس كسالت است. همچنین زمان بروز علائم بیماری ممكن است از اوایل بهار تا اواخر تابستان یا در فصل پاییز بر‌حسب گرده گیاهی و زمان معین گرده افشانی آن گیاه متفاوت باشد.
اگرچه آلرژی بیماری خطرناكی نیست، می‌تواند مشكلات بسیاری را برای بیماران و هزینه زیادی را برای جامعه ایجاد كند. با آن كه از هر پنج نفر یك نفر در طی زندگی خود دچار آلرژی می‌شود، خوشبختانه آلرژی‌ها بخوبی قابل تشخیص، پیشگیری و درمان هستند؛ بنابراین پزشكان توصیه می‌كنند وقتی فردی برای اولین بار به آلرژی مبتلا می‌شود به پزشك مراجعه كند، همچنین وقتی بیماری مانع فعالیت فرد شده و وی موفق به یافتن علت آلرژی نشده و یا علائم آلرژی مزمن شود، در این صورت ممكن است به تست آلرژی نیاز داشته باشد.
راه‌های رهایی
زندگی مبتلایان به آلرژی بهاره دشوار است. شما نمی‌توانید از خانه خارج نشوید؛ حتی اگر هم بتوانید در خانه بمانید، مایل به انجام این كار نیستید، اما راه‌هایی وجود دارد كه شما را كمتر در معرض گرده قرار می‌دهد تا بتوانید از هوای عالی بهار لذت ببرید. رایج‌ترین روش تشخیص علت آلرژی، انجام تست پوستی است كه نشان می‌دهد فرد به كدام آلرژن‌ها حساس است و واكنش نشان می‌دهد. شاید موثرترین كاری كه فرد می‌تواند انجام دهد این است كه وقتی متوجه می‌شود مبتلا به آلرژی فصلی است از استشمام ذرات معلق جلوگیری كند. مخصوصاً در اوایل صبح در خانه بماند، همچنین پنجره‌های خانه و ماشین بسته باشد و در صورت امكان از هر گونه كارهای محرك در محیط باز مثل چمن‌زنی اجتناب كند.استفاده از ماسك در بهبود علائم حساسیت فصلی تا حدودی موثر است.
همچنین داروهایی مانند اسپری‌های مورد استفاده از طریق بینی مثل كرومولین، استفاده از آنتی‌هیستامین‌های خوراكی، دكونژستانت‌ها یا داروهای ضد احتقان و استفاده از اسپری بینی استروئیدی می‌تواند در درمان بیماری موثر باشد. البته مصرف هر گونه دارو باید با تجویز پزشك انجام شود.
درمان به روش حساسیت زدایی: اگر به رغم پرهیز از عوامل حساسیت‌زا و درمان‌های دارویی، علائم شدید حساسیت در فرد باقی بماند، باید به روش خاصی نسبت به مثلاً گرده گیاهی عامل بیماری، حساسیت‌زدایی انجام شود. در این روش مقادیر كمی از عصاره استاندارد گرده گیاهی در طول یك دوره حدوداً سه ساله به فرد تزریق می‌شود تا نسبت به آن تحمل پیدا كند و آلرژی وی درمان شود. با تزریق عصاره استاندارد مواد آلرژی‌زای مختلف به داخل پوست و مشاهده واكنش حاصل می‌توان نوع ماده آلرژی‌زا را تعیین كرد.
اما كارهای دیگری هم برای رفع حساسیت می‌توان انجام داد: اگر آلرژی بینی غیرفصلی دارید، چشم‌هایتان می‌خارد و آب ریزش بینی دارید، بهتر است تا زمان شروع علائم صبر كرده و بعد داروهایتان را شروع كنید. اما اگر می‌دانید آسم و آلرژی شما فصلی است دو هفته قبل از گرم شدن هوا و انتشار گرده‌های علف‌ها و درخت‌ها و چمن‌ها داروهایتان را شروع كنید.
اگر محیط زندگی شما آب و هوای ملایمی دارد، این احتمال وجود دارد كه در اوایل بهمن یا اسفند شاهد سرفه، آبریزش چشم و بینی و سردرد ناشی از آلرژی بینی (رینیت) باشید. برخی از مبتلایان به آسم، دوران سختی را می‌گذرانند چون آلرژی می‌تواند علائم ریوی را هم شعله‌ور كند.
توصیه‌هایی برای افراد مبتلا به آلرژی
به طوركلی می‌توان به برخی نكات بهداشتی برای پیشگیری از بروز و یا تشدید علائم بیماری در آغاز بهار و گرده افشانی در افرادی كه سابقه آلرژی یا آسم دارند اشاره كرد.
1 - اگر علائم شما شدید است، برای تصفیه و تهویه هوای منزل از فیلتر استفاده كنید. پنجره‌ها را باز نكنید چون در این صورت گرده وارد خانه می‌شود و در تمام خانه پخش می‌شود. اگر دوست ندارید كوچكترین عامل آلرژی‌زا به محدوده خانه شما وارد شود، اثاثیه خانه را مرتب گردگیری كرده و كف خانه را با جاروبرقی تمیز كنید.
2 - تا اتمام فصل گرده افشانی لباس‌های خود را درمحیط آزاد قرار ندهید. خشك كردن لباس یا ملحفه‌ها در هوای آكنده از گرده استقبال از علائم آلرژی است.
3 - وقتی به خانه می‌آیید دوش بگیرید و موهایتان را بشویید. این كار باعث زدودن گرده‌ها شده و مانع از ورود آنها به تختخواب شما می‌شود. (اگر گرده‌ها وارد رختخواب شود در طول شب باعث آزار شما خواهد شد)‌
4- فعالیت خارج از خانه خود را بعد از ساعت 10 صبح انجام دهید. گرده افشانی معمولاً در صبح زود انجام می‌شود و تا قبل از 10 صبح بیشترین مقدار گرده در هوا پخش است.
5 - داروهای خود را دم دست بگذارید، روزهایی كه باد می‌وزد گرده‌ها با باد پخش می‌شود و باعث تشدید علائم شما خواهد شد.
6 - در هوای طوفانی خود را در معرض جریان باد قرار ندهید و پنجره اتاق‌ها و خودرو بسته باشد.
7 - اتاق خواب و نشیمن را در سمت رو به آفتاب ساختمان انتخاب كنید و تعویض ملحفه‌ها، جارو و گردگیری به طور منظم انجام شود.
8 - از دود سیگار، آتش، هوای آلوده، بوهای تند مانند بوی سرخ‌كردنی‌ها، عطر، رنگ، بنزین، مواد شوینده و نیز گرد و غبار پرهیز كنید.
9 - حشرات مانند انواع سوسك‌ها را با سمپاشی و قارچ‌ها را با جلوگیری از نشت آب و رطوبت در ساختمان از میان بردارید.
10 - از تماس با سگ و گربه، پرندگان و سایر حیوانات اهلی و خونگرم خودداری كنید.
11 - نیش زنبور در افرادی كه به آن آلرژی دارند خطرناك است، پوشیدن لباس‌های رنگارنگ و بوی عطر، زنبورها را به خود جذب می‌كند و شایع‌ترین علت زنبورگزیدگی در كودكان راه رفتن با پای برهنه در طبیعت است. اگر به نیش زنبور آلرژی دارید باید حتما آمپول آدرنالین خود تزریق را همراه خود داشته باشید.
12 - اگر كودك شما به برخی مواد غذایی آلرژی دارد باید از مصرف آنها پرهیز شود. شایعترین غذاهای آلرژی زا، شیر گاو و لبنیات، تخم‌مرغ، غذاهای دریایی، آجیل (پسته، گردو، فندق، بادام و تخمه)، میوه‌‌های ترش و یا گرمسیری و ادویه‌جات هستند كه پس از آزمایش طبق نظر پزشك متخصص ممكن است تعدادی از آنها تا مدتی پرهیز داده شود.
13 - داروهای ضدحساسیت، لوازم و اسپری‌های آسم و دستورالعمل‌های درمانی را در سفر و هنگام گردش نیز همراه داشته باشید.
14 - بدون تجویز پزشك، دارویی را مصرف نكنید، هر گونه حساسیت دارویی را به پزشك اطلاع دهید و از مصرف داروهای از تاریخ گذشته خودداری كنید.
15 بهتر است شما و بویژه كودكان از تماس نزدیك با افرادی كه دچار سرماخوردگی هستند، سینوزیت درمان نشده دارند و یا سیگار می‌كشند خودداری كنید!
جوانه‌های آلرژی درهرفصلی می‌روید
همه افرادی كه در سال‌های گذشته همزمان با بهار علائم آلرژی را تجربه كرده‌اند به این مساله آگاه هستند، لذا از پیش خود را برای مقابله با علائم آلرژی‌ فصلی در بهار آماده می‌كنند.
آلرژی‌ها در واقع افزایش حساسیت دستگاه ایمنی بدن نسبت به عواملی هستند كه آنها را آلرژی‌ها (آنتی ژن، پادگن) می‌نامیم. شایع‌ترین آلرژی‌ها از طریق هوا منتقل می‌شوند، ‌مهم‌ترین آنها گرده‌های گیاهان و قارچ‌ها هستند كه بسیاری از آنها در بهار یافت می‌شوند. میلیون‌ها نفر در كشور ما مبتلا به علائم آلرژی بهاره هستند كه شایع‌ترین آنها آلرژی بینی با علائم شایع عطسه‌های مكرر، گرفتگی، خارش و آب ریزش بینی است.
البته برخی از بیماران علائم شدید تنفسی مانند سرفه‌های مكرر، ‌خس خس و تنگی نفس پیدا می‌كنند كه بیشتر به آسم مربوط می‌شوند؛ گرده‌ها در واقع سلول‌های نر گیاهان هستند كه برای تكثیر به دست باد سپرده می‌شوند این ذرات در صورت ورود به مخاط تنفسی افراد مستعد آلرژی، سبب تحریك و ایجاد علائم می‌شوند.
البته‌ بر خلاف تصور عموم گرده‌های حساسیت‌زا كمتر به گل‌ها مربوط می‌شوند و غالبا ناشی از درختان، چمن‌ها، بوته‌ها و علف‌های هرز هستند كه در فصل بهار بویژه گرده درختان عامل اصلی ایجاد آلرژی بیماران است.
چراكه گرده‌های گل‌ها اغلب بزرگ هستند و لذا احتمال ورود آنها به مخاط تنفسی كمتر است و بیشتر توسط حشرات جابه‌جا می‌شوند. گرده‌افشانی درختان با توجه به آب و هوای هر منطقه می‌تواند از اواخر فصل زمستان تا اواخر بهار ادامه پیدا كند و طبیعی است كه در هر منطقه تنوع گیاهی آن عوامل اصلی آلرژی‌زا را تعیین می‌كند.

عوامل زمینه ساز بیماری آسم کدام است؟

علاوه بر علت ژنتیک، یک سری از آلرژن های خانگی مانند سوسک های خانگی می توانند سبب ایجاد آسم شوند و یا در فرد مستعد امکان ابتلا را افزایش دهند.

هم چنین یک سری از داروها مانند آسپرین، ایندومتاسین و بعضی از داروهای قلبی می توانند باعث ایجاد آسم در فرد مستعد شوند.

موادی که به اصطلاح آلاینده های محیطی گفته می شود و آن هایی که در هوا رسوب می کنند، مانند ذرات اگزوز ماشین هم می توانند سبب آسم شوند. از جمله آلاینده های محیطی می توان به فاکتورهای شغلی و افرادی که سر و کارشان با بافندگی یا وسایل کشاورزی است، اشاره کرد. این افراد بیشتر در معرض ابتلا به آسم قرار دارند.

از موارد دیگر، مسایل عفونی می باشد. عفونت های ویروسی شایع ترین علت ابتلا به آسم می باشند، مانند عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی که می تواند باعث حمله آسم شود.

از عوامل دیگر که باعث ایجاد آسم می شود، استرس های روحی می باشد و باید گفت که هر هیجان روحی و استرسی می تواند باعث شروع حمله یا بیماری آسم شود.

افرادی که پدر و مادر سیگاری دارند احتمال این که بعداً دچار بیماری آسم شوند زیادتر است.

علایم بیماری آسم کدام است؟

مهم ترین علامت های آسم، سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس است. البته لازم نیست که بیمار هر سه علامت را با هم داشته باشد و ممکن است بیمار فقط یکی از انواع علامت ها را داشته باشد. هم چنین بیمار ممکن است علایم دیگری مانند افزایش خلط، حساس بودن به بوها مانند بوی غذا، بوی عطر و بوی بعضی از گل های تند را داشته باشند. معمولاً در افراد آسمی حملات آسم و تنگی نفس و حملات سرفه در شب ها باعث می شود که این بیماران از خواب بیدار شوند.

لازم به ذکر است که معمولاً افراد بالغ مبتلا به آسم، در کودکی نیز دچار خس خس سینه بوده اند و والدین اظهار می دارند که این بیماران در زمان کودکی دچار سرماخوردگی های طولانی مدت می شده اند و سرفه های طولانی داشته اند.

اسپیرومتری

راه های تشخیص بیماری آسم کدام است؟

مهم ترین راه تشخیص، شرح حال و معاینه بیمار می باشد که توسط پزشک انجام می گیرد و در صورت صلاحدید پزشک اسپیرومتری انجام می گیرد. چنان چه بیمار آسم داشته باشد در این تست مشخص می شود. بدین صورت که در این تست حجم های ریوی کاهش پیدا می کند. در طی این آزمایش به مریض اسپری داده می شود و آزمایش، قبل و بعد از مصرف اسپری تکرار می شود، بعد از مصرف اسپری آن حجم که قبل از مصرف اسپری کاهش پیدا کرده بود، بعد از مصرف اسپری معمولاً درصدی افزایش حجم پیدا می کند. انجام تست قبل و بعد از مصرف اسپری جهت تشخیص کمک کننده است، چون بیمارانی هستند که اسپیرومتری طبیعی دارند و نشانی از کاهش حجم نشان نمی دهند و فقط به صورت دوره ای دچار مشکل می شوند.حتی ممکن است این دوره ها به حدود چندین سال هم بکشد.

در کل این بیماری می توان حمله ای یا متناوب باشد و حتی ممکن است بیمار در صبح خوب باشد و در شب حالش بد شود و یا ممکن است بیمار فقط در شب ها حالش بد باشد و در نتیجه تست تنفسی هم می تواند تابعی از این قانون باشد. در این گونه موارد پزشک می تواند از تست های تحریکی استفاده کند تا متوجه شود که بیمار آسم دارد یا نه.

آسم یا تنگی نفس (همچنین نفس‌تنگی) بیماری مزمن التهابی راه‌های هوایی است. ویژگی آن التهاب متغییر این راه‌ها و افزایش پاسخدهی (واکنش) آنها درمواجهه با طیف گسترده‌ای از محرک‌ها می‌باشد[۱][۲]. افراد مبتلا به این بیماری دچار حملات یا دوره‌های شدیدی می‌شوند که ناشی از واکنش حساسیتی و برونکواسپاسم قابل برگشت و انسداد مجاری تنفسی است. این حملات زمانی بروز می‌کنند که مجاری هوایی در ریه‌ها در اثر عوامل خاص محیط زیستی دچار بیش‌فعالی شده و سپس ملتهب و مسدود می‌شوند. علایم مداوم این بیماری ممکن است شامل تنگی نفس، احساس فشار روی سینه، خلط و سرفه باشد.

 

 

 

درباره وبلاگ

سلام به وب من خوش اومدید
من صدف هستم مدیر این وبلاگ
امیدوارم لحظات خوبیو در وبم بگذرونین
صدف محمدی

آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


نظرسنجی

    دوست دارین بیشتر از کدوم درس اپ کنم ؟

آمار سایت

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت


دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

مدل لباس
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
تور

Powered by WebGozar

سخن بزرگان

ساخت كد صوتی آنلاین

U Kiss - Every Day
<>

تاریخ ایران

<> <>

تاریخ ایران

<> <>

دروس راهنمایی

<> <>

sciencesforever

<> <>

تاریخ ایران

<> <>

تاریخ ایران

<>

دروس راهنمایی

آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

دریافت كد ستاره باران وبلاگ

Digital Clock - Status Bar

مرجع تمامی وبلاگ نویسان جوان

انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس